kodeforest

HABER

Rusya’dan yurtdışı seyahatler için uçak biletleri fiyatlarının artabileceği belirtiliyor. Artışın sebebi, rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi. Uzmanlar, uçak biletlerindeki fiyat artışlarının döviz kuruna göre otomatik olarak güncelleneceğini kaydediyor.
Rus medyasında yer alan habere göre, 15 Ağustos Çarşamba gününden itibaren, rublenin dolar karşısında zayıflaması sebebiyle uçak biletleri fiyatlarında yüzde 6,5 oranında artış olabilir. Doların rubleye karşı yüzde 6,5 oranında artması, 15 Ağustos’tan itibaren başta yurtdışı olmak üzere uçak biletlerinin maliyetini tamamen etkileyecek.

Döviz kurundaki artış, uçak kullanımı, hisse senedi ve havayolu bilet satışları gibi faktörlerin fiyatlarına olumsuz etki ediyor. Buna göre uçak biletlerinin yüzde 5 ila 7 oranında artması bekleniyor. Bazı uzmanlar, bu oranın dolar kurundaki artışa paralel olarak yüzde 6,5 oranına olacağını belirtiyor. Yeni uçak bileti fiyatlarının Çarşamba gününden itibaren güncelleneceği kaydediliyor.

Uzmanlar, dolar kurunun dalgalanmalarının yaşandığı bu dönemin, turistik amaçlarla yurtdışına sonbahar veya yılbaşı tatili planlanması için iyi bir dönem olmadığını belirtiyor.

Havayolları yetkilileri, havayolu maliyetlerinin yarısından fazlasının döviz kurlarına bağlı olduğunu belirtiyor. Yetkililer, nominal tarifeleri euro olarak artırmayı planladıklarını; ancak ruble cinsinden biletlerin maliyetinin otomatik olarak değişeceğini söylüyor. Ayrıca, ekonomi sınıfında bir yolcunun her 1000 kilometre başına uluslararası ve iç hatlara maliyetinin yüzde 2,5 oranında arttığını vurguluyorlar.

8 Ağustos’tan bu yana, ABD yaptırımlarının açıklanmasının ardından ruble, dolar karşısında değer kaybediyor. Salı günü avro kuru 77,6 ruble, dolar kuru 68,2234 rubleye yükseldi. 8 Ağustos’tan beri dolar yüzde 6 ila 7, euro yüzde 6 oranında büyüdü.haber7.ru

Paylaş: