Dil Seçimi:

Rusya’da Yüksek Öğrenim Diploması Olmadan Kariyer Sahibi Olmak

Rusya’da yaşayan gençlerin bir çoğu başarılı bir kariyer sahibi olmak için yüksek öğrenim zorunlu olmadığına inanıyor. 2018 de yapılan bir araştırmaya göre, Rusya’da yaşayan gençlerin yüzde 52’si diploma sahibi olmadan başarılı olacağına inanıyor.
Rusya Araştırma Firması olan, All-Russian Kamuoyu Araştırması Merkezi 2018 yılında Rusya vatandaşları arasında yaptığı araştırma sonucunda, Vatandaşların yüzde 52’si herhangi bir yüksek öğrenim diploması olmadan kariyer yapabileceklerine güveniyor. Geri kalan kısım ise yüksek öğrenimin mutlak gerekliliğine inanıyor. Herhangi bir yüksek öğrenim olmadan düşük maaşla çalışıldığını düşünüyor.

Bundan on yıl önce yani 2008 yılında yapılan aynı araştırmada Rus vatandaşların yüzde 76’sı başarılı bir kariyer yapmak ve yüksek hayat standartlarına ulaşmak için yüksek öğrenimin gerekli olduğuna inanıyorlardı. Geçen bu on yıllık süreçte bu oran oldukça düştü. Şimdi gençler başarılı bir gelecek için eğitimle birlikte gelen becerilerin önemli olduğunu düşünüyorlar.

Rusya Araştırma Merkezi Başkanı Stepan Lvov’un yaptığı açıklamada, Rusya’da kabul olarak görülen, ve lise mezuniyetini yeterli gören sistem son erdi. Son yıllarda, yüksek öğretim gerçek bir prestij imgesi, şimdiki gençler daha modern ve eğitimleri için yaptıkları harcamaları gerçek bir yatırım aracı olarak görebiliyorlar dedi.

Stepan Lvov, Bununla birlikte gençler, üniversitede edindikleri bilgi ve becerilerin geliştirilebilecek bilgi alanlarının genişleyeceğini daha sonrada hedefleri yaşam kalitesine ulaşabileceklerini biliyorlar açıklamasını yaptı. haber7.ru