Dil Seçimi:

Rus uzman: Putin'in esprisinin ardından yakında Türkiye'ye et ihracatı başlar

Rusya’nın sayılı ekonomi uzmanlarından Prof. Dr. Nikita Kriçevski, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı espriyi hatırlatarak, "Yakında Rusya'dan Türkiye'ye et ürünleri ihracatı başlar." dedi.

RTİB sitesine konuşan Prof.Dr.Kriçevski konuyla ilgili şunları kaydetti: " Sayın Putin, dün Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde BRICS zirvesi kapsamında Sayın Erdoğan'la görüşmesinde esprili bir dille,  Türkiye liderie daha önce kendisini bir restorana götürme sözü olduğunu hatırlattı. Ancak Rus liderin bir şartı var: Rus etleri Türkiye piyasasına girerse bu durumda birlikte restorana gidecekler. Elbette espride önemli bir mesaj da var. Mesajı da Türkiye tarafı aldı. Ben yakında Rusya'dan Türkiye'ye et ürünleri ihracatının başlayacağına inanıyorum. Bu iyi haber. Ve görüyoruz ki Rusya ve Türkiye adım adım sorunları çözüyor. Bu çok sevindirici. Rusya'nın güneyi tarım cenneti. Buradan da Karadeniz üzerinden Türkiye'ye ürün satmak daha verimli. Biz domates ihracatıyla ilgili kapımızı açtık. Şimdi sıra Türkiye'de."

ERDOĞAN-PUTİN DOSTLUĞU HER KESE ÖRNEK OLMALI

Rus ekonomi uzmanı sözlerine şöyle devam etti: "Erdoğan ve Putin görüşmelerde bir şeyler konusunda anlaştıysa daha sonra o sorunun çözüldüğünün tanığı oluyoruz. Keşke böyle bir diyalog her kesle olsa ve olmalı. Erdoğan-Putin dostluğu her kese örnek olmalı. Elbette sorunlar var. Ama bunlar görüşülerek çözülür. Sosyal ağlardan mesajlar atarak sorunlar çözülmez. Oturup görüşmek lazım, gerekirse birlikte restorana gidilir (gülerek)."

FUAD SAFAROV