kodeforest

HABER

2018 Dünya Kupası çeyrek final mücadelesinde Rusya Hırvatistan'a 3-4 yenilirken, maç sırasında Rusya Milli Takım Teknik Direktörü Stanislav Çerçesov başta olmak üzere bazı Rus oyuncuların taraftarlardan fazla  tezahüratlar istemesi dikkat çekti.

Öte yandan, Rus ulusal NTV kanalının yaptığı araştırmalara göre, Türkler dünyanın en etkili taraftarları. Rus televizyonu, Türk taraftarların çok sesli tezahüratlar yaptığını ve böylece çok etkili olduğunu vurguladı. NTV, daha önce Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılan derbide sarı- kırmızılı taraftarların tezahüratlarıyla en yüksek ses rekorunu kırdığına da dikkat çekti.

Söz konusu maçla ilgili Guinness World Records tarafından Türkiye'ye gönderilen hakem heyeti, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'daki derbide resmi ölçüm yapmıştı. Maçta ilk yarının bitiminin ardından yapılan dahili anonsla 131.76 desibel ile yeni rekor kırıldığı açıklanmıştı.

Rusya Milli Takımı oyuncusu Aleksandr Samedov da daha önce yaptığı açıklamada Türk taraftarları takdir ettiğini vurgulamıştı.

Sivasspor'da oynayan Rus asıllı oyuncu Vitali Dyakov da Türk taraftarların takımlarına olan büyük sevgisini takdir ettiğini kaydetmişti.

Rus basınına konuşan Dyakov konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: "Türkiye'de futbola ilgi Rusya'dan çok farklı. Türkler futbolu çok seviyor. Türkiye'de futbola olan sevgi beni büyülemekte. Sivas'ta sokağa çıktığım zaman insanlar hemen beni tanıyor. Çok mutlu oluyorlar. İnsanları sıcak ve samimi. Türkiye'de çok farklı bir anlayış var. Takım kötü oynasa bile, taraftarlar seni yine destekler, moral verir. İyi günde de kötü günde de takımlarının yanında. Sivas'ta bir maça yaklaşık 15-20 bin taraftar gelir. Böyle bir ortamda oynamak bizler için ne kadar güzel!"

FUAD SAFAROV

Paylaş: