Dil Seçimi:

RF Tataristan İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti ile önemli anlaşmalar imzaladı

15-16 Mayıs tarihlerinde Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov başkanlığında Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Tataristan Cumhuriyeti Heyeti İstanbul’da Tataristan-Türkiye ilişkilerinin yeni dönemine iz bırakacak anlaşmalar imzaladı.

Bursa’da düzenlenen Tataristan-Türkiye İş Forumu’ndan sonra İstanbul’da da Tataristan-Türkiye İş Forumu’na katılan Tataristan Cumhurbakanı Rüstem Minnihanov Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Tataristan-Türkiye İş Forumu’nda bir konuşma yapan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, bugün Tataristan-Türkiye işbirliğinin gelişme durumunu ve beklentilerini tartışmak için iyi fırsatlara sahibiz, dedi.

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konuşmasında, Tataristan yetkililerinin yoğun çalışmaları sonucunda Tataristan yatırımları çekmek için bir merkez haline geldiğini, Türk işadamlarına gösterilen her türlü destek için Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’a teşekkür ettiğini kaydetti.

Tataristan’daki yatırım imkanları hakkında Türkçe bir sunum yapan Tataristan Yatırımları Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minnullina, cumhuriyetin yatırım altyapısını, kaynak tabanını ve Tataristan’da iş yapmanın diğer avantajlarını anlattı.

Taliye Minnnulina Türk yatırımlarının geleneksel olarak Tataristan’daki ilk üç yatırımcı arasında olduğunun altını çizdi ve Kastamonu Entegre, Hayat Kimya, Şişecam, Coşkunöz, Koluman, Tirsan Kardan, Saraç Makina ve diğer Türk şirketlerinin Tataristan’daki başarılı yatırım projelerinden bahsetti.

Tataristan-Türkiye İş Forumu sonunda Tataristan Cumhuriyeti Yatırımları Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minullina ve Türkiye Ticaret ve Odalar Birliği Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk iki cumhuriyet arasında Mutabakat ve İşbirliği Anlaşması imzaladı.

https://turktatar.com/2019/05/17/tataristan-istanbulda-turkiye-cumhuriyeti-ile-onemli-anlasmalar-imzaladi/