kodeforest

HABER

24 Haziran seçimlerinin ardından başlayacak yeni dönemde Türkiye ile Rusya’nın ilişkileri nasıl şekillenir? Gazeteci Cenk Başlamış, konuyu Sputnik’e değerlendirdi.

Gazeteci Cenk Başlamış da sandıktan çıkan sonuçların Rusya açısından "sevindirici" olduğu görüşünde: 

"Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çıkan sonuca sevinen ülkelerin başında Rusya'nın geldiğini tahmin etmek zor değil. Zaten, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mesaj göndermekle kalmadı, telefon da ederek bizzat kutladı. Bu ‘çifte tebrik' diplomatik nezaketin ötesinde anlamlar taşıyor: Her şeyden önce iki ülke arasında ekonomi, enerji ve turizm alanlarında yakın işbirliği var. Bir dönem krize yol açsa da, Suriye son yıllarda Türkiye ile Rusya'nın birlikte yakın çalıştığı konulardan biri."

'MEVCUT KOŞULLAR MOSKOVA'NIN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR'

Türkiye'nin dış politikasında Rusya'ya öncelik verdiğine işaret eden Başlamış "Tabii bütün bunlara son dönemde askeri alandaki (S-400 füzeleri) işbirliğini de eklemek gerekiyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Batı ile ilişkileri gerginleşen Türkiye dış politikasında Rusya'ya öncelik veriyor. Ankara-Batı gerginliği aynı zamanda, bölgesel hakimiyet hedefinde yeni olanaklar sağladığı için ister istemez Moskova'nın elini güçlendiriyor. Bütün bunlar dışında, hemen hemen aynı dönemde iktidara gelen Erdoğan'la Putin arasında yıllar içinde gelişen yakın kişisel ilişkiden de söz etmek gerekiyor. Elbette, liderler arasındaki kişisel yakınlığı abartmamak ama aynı zamanda işleri kolaylaştırdığını ve hızlandırdığını da kabul etmek gerekiyor. Özetle, Rusya'nın dış politikada ne yapacağı meçhul yeni bir lider yerine tanıdığı Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmaya devam etmesinden hoşnut olduğu sonucuna varmak mümkün" diye ekledi. 

Paylaş: