Dil Seçimi:

Putin'den Erdoğan'a Türk Akımı ve Türkiye övgüsü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve ayrıca Türkiye ile ilgili övgülerde bulundu.

Putin, Rusya'nın kuzey başkenti sayılan St. Petersburg'ta Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Putin, "Projenin iptal edildi. Ve bu nedenle Bulgaristan 3 milyar dolarlık yatırım ve ayrıca binlerce kişilik istihdam kaybına uğradı. Bu olay, herkes için üzücü bir durumdu." dedi.

Türk Akımı projesinde Türkiye ile Rusya arasındaki başarılı iş birliğine işaret eden Putin şöyle dedi: "Kuzey Akım projesi konusunda kaç yıldır uğraşıyoruz? Güney Akım zaten iptal edildi ve bunu yapmak zorunda kaldı. Türkiye ile Türk Akım'ın inşası konusunda el sıkıştık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi iradesi ve 'delikanlı gibi' ülkesinin bağımsızlığını gözetmesi sayesinde söz konusu proje çok hızlı bir şekilde bitme aşamasına geldi. Önümüzdeki aylarda proje faaliyete başlayacak.geçecek. Avrupalı dostlarımız isterlerse şimdi doğalgazı başka bir rotadan alacaklar."

Putin, bir başka konuşmasında da Türkiye, Rusya ve İran sayesinde Suriye'de kan dökülmesini sona erdirmeyi başardıklarını söyledi.