kodeforest

HABER

Rusya Sayıştay Başkanı ve eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin'e göre, bugün Rusya'da yaşam standardı, Sovyet döneminde olduğundan yaklaşık %20 daha yüksek olmakta.

Devlet TASS haber ajansına konuşan Kudrin, "2003-2004'te, vatandaşların 1990'da SSCB'nin çöküşünden önce sahip olduğu yaşam standardını (tabii ortalama olarak) geri getirdik. Ortalama olarak, bu hem öğretmenler hem de doktorlar için başarıldı. Şimdi yaşam standardı Sovyetler Birliği'ndekinden yaklaşık %20 daha yüksek. 2000'den 2011'e kadar Başbakan Yardımcısı olduğum sıfır yıllarda, ülkedeki yaşam standardı üç katına çıktı. Bu ulaşılamaz bir rakam gibi görünüyor, ancak çok düşük bir seviyeden başladık" dedi.

Kudrin, 1990'larda ve 2000'lerin başında devlette temel kurumların oluşturulduğunu ve Rusya'nın normal bir piyasa ekonomisine sahip bir ülke haline gelmesi sayesinde kilit yasaların kabul edildiğini kaydetti.

Kudrin, "Ülkede yüzbinlerce özel işletme var, fiyatlar piyasa tarafından belirleniyor, herhangi bir kıtlık yok. Ruble konvertibl bir para birimi haline geldi, dünyanın en düşük kamu borcu seviyelerinden birine sahibiz." diye konuştu.

Sayıştay Başkanı, "Rusya şüphesiz normal bir piyasa ekonomisi haline geldi. 1989'da bir peri masalı gibi görünüyordu. Aslında bu büyük bir başarı. Bu kadar hızlı bir dönüşüm, bu kadar büyük ve hızlı değişimler" dedi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: