kodeforest

HABER

Kocaeli iş dünyası Rusya'nın güneyindeki Krasnodar kentine çıkarma yaptı.

Rus basınına göre, Kocaeli işadamlarını Krasnodar Belediye Başkanı Yevgeni Pervışov kendi makamında ağırladı. Görüşmede Türkiye'nin Novorossiysk Başkonsolosu Yunus Emre Öziğçi, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Memet Turabi, oda meclis üyesi ve Dyo Boya Fabrikalari müdürlerinden Hasan Şerefhan de hazır bulundu.

Belediye Başkanı Pervışov, "Krasnodar ve Türkiye arasında uzun yıllardır ticari ve dostluk ilişkileri bulunmakta. Almanya ve Çin ile birlikte Türkiye de kentimizin başlıca ticari ekonomi ortaklarından biri olmakta. Bölge merkezinde çağdaş AVM, stadyum ve binalar olmak üzere büyük ortak projeler gerçekleştirildi. Eminim ki işbirliğimizin devam ettirilmesi bir çok alanda da yeni projelerin gerçekleştirilmesine de destek olacak." dedi.

Krasnodar Belediye Başkanı, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasının temel göstergelerinden bahsetti, kent ekonomisinin temel alanlarının enstrüman yapımı ve metal işleme, inşaat malzemeleri, tekstil ürünleri, mobilya, tütün ürünleri, gıda ve tarım ürünleri, inşaat sektörü olduğunu söyledi.

Belediye başkanı bölgede özel sanayi alanlarının da faaliyet gösterdiğine işaret etti.

Görüşmede konuşan Türk Başkonsolos Öziğçi de ziyaret amaçlarının Kocaeli kent ekonomi potansiyelini tanıtmak olduğunu vurgulayarak, "Heyette yer alan iş dünyası temsilcileri burada yeni alanları keşfedebilir ve böylece Krasnodar kentiyle işbirliği yapabilirler. Ayırca Türk iş dünyası temsilcilerinin gelecekte bölgeye yönelik büyük iş ziyaretine de hazırlık yapabiliriz. Kocaeli ekonomi bakımından ülkemizin en fazla gelişmiş bölgelerinden biri." şeklinde konuştu. 

Krasnodar Belediye Başkanı Pervışov da Türk Başkonsolos'a şükranlarını ileterek, "Sayın Öziğçi Krasnodar ve Türkiye arasında ekonomi ticari ilişkilerin artırılmasında bize destek sağlıyor. Bu destek çok önemli. Ve bizler de ortak yatırım projelerinin gerçekleştirilmesine destek vermeye hazırız." dedi.

Bu arada Krasnodar ve Türkiye arasında yıllık ticari hacmin 156 milyon dolar olduğu da kaydedildi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: