Dil Seçimi:

Çavuşoğlu: Rusya Başkanı Putin ile şakalaşacak kadar Rusça konuşabiliyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) bünyesindeki 'Tazelenme Üniversitesi'nde 50 yaş üstü öğrencilerle görüşmesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile şakalaşacak düzeyde Rusça konuştuğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Eğitim ortamından kopmak istemiyorum. Fırsat buldukça dil öğrenmeye çalışıyorum. Rusça'yı orta noktaya getirdim, hatta Putin ile şakalaşacak kadar konuşabiliyorum" dedi.

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldiği Soçi zirvesinde Putin ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında ilginç bir diyaloğun yaşandığı ortaya çıkmıştı.

Görüşmelerin perde arkasını aktaran Rus devlet televizyonu Rossiya’nın Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin, Putin ve Çavuşoğlu arasında yaşanan ilginç diyalogun videosunu da yayınlamıştı. Videoda, Erdoğan’ın görüşmelere biraz geç kaldığı ve Çavuşoğlu’nun içeriye daha önce girerek, Rus heyete Rusça “Dobrıy den” (iyi günler) diye selamladığı görülüyor.

Çavuşoğlu, gülümseyerek terkrar Rusça, “Vse normalno?” (her şey normal mı?) sorunca Putin gülerek, “Molodets!” (Aferin!) derken, Türk Dışişleri Bakanı’nın Rusçasını takdir etti. Putin, “Otliçno!” (Her şey mükemmel) diye gülümseyerek Çavuşoğlu’na yanıt verdi.

FUAD SAFAROV