kodeforest

HABER

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, "Son dönemde Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi rekor kırdı ve yıl sonunda 2 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor." dedi.

Büyükelçiler Konferansı kapsamında Ankara'da bulunan Büyükelçi Şen, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin rekor kırarak 2 milyar dolara seviyelerine yaklaştığını belirten Şen, yeni dönemle birlikte hedefin 5 milyar bandına ulaşmak olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Şen, "Son dönemde Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi rekor kırdı ve yıl sonunda 2 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor." dedi.

Özbekistan'ın en büyük nüfusa sahip Orta Asya ülkesi olduğunu anımsatan Büyükelçi Şen, ülkenin çalışkan bir halka sahip olduğunu söyledi.

- "Mirziyoyev, Türk iş adamlarını Özbekistan'da görmek istiyor"

Şen, Türkiye ile Özbekistan arasında ekonomik anlamda geçmişte bazı dönemsel sıkıntılar yaşandığının altını çizerek, "Yeni dönemde, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türk iş adamlarını Özbekistan'da görmek istiyor. Türk yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanması için gerekli adımların atılması için uğraşıyor." diye konuştu.
Liderlerin son iki yılda gerçekleştirdiği karşılıklı ziyaretlerde iş adamlarıyla bir araya geldiğini kaydeden Şen, bu toplantıların ekonomik anlamda son derece verimli geçtiğini ve ticari ivmenin artmasına katkı sağladığını aktardı.

- "Özbekistan'da yatırımı yarım kalan Türklere yeni imkanlar sağlanacak"

Şen, geçmişte adil olmayan tutum nedeniyle sorun yaşayan Türk yatırımcıların Özbekistan'a geri dönmesi için çalışmalar olduğunu söyleyerek, Özbek yöneticilerin bu konuya duyarsız kalmadıklarını vurguladı.

Bu çabaların neticesinde bazı Türk yatırımcıların kayıplarının telafi edildiğini bildiren Şen, "Yatırımları yarım kalan Türk girişimcilere, Özbekistan'da yatırım yapmaları için yeni imkanlar sağlandı. Geçmişte yaşanan sıkıntıların telafisi, bundan sonra o bölgeye gidecek yatırımcılar için pozitif bir ortam oluşturuyor." diye konuştu.

- "Özbekleri kardeş halk ve devlet olarak görüyoruz"

Büyükelçi Şen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2016 yılında Semerkand'a ziyarette bulunarak Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştüğünü ve bu temasların iki ülke ilişkileri açısından yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi.
İki tarafta da ilişkileri en üst düzeye çıkarma iradesinin mevcut olduğunu belirten Şen, "2016 yılından bu yana ilişkilerimizde çok hızlı gelişmeler var. Biz Özbekleri hem kardeş halk hem de kardeş devlet olarak görüyoruz. Dolayısıyla iki kardeş arasında oluşabilecek en iyi ilişki için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Şen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yıl yaptığı ziyaret sırasında stratejik ortaklığın altyapısına dair bir anlaşma imzalandığını anımsatarak, önümüzdeki dönemde liderler öncülüğünde "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi" kurulacağını bildirdi.

Paylaş: