kodeforest

HABER

Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Cemal Yangın, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım ve politikalarını sert eleştirerek, "Türkiye ne krizler gördü. Bu oyunu biz kurmadık. Ama bu oyunu biz Türkiye olarak birlikte bozacağız." dedi.

Azerbaycan'da yerel Real tv televizyonuna konuşan ATİB Başkanı Yangın, ABD'nin Türkiye'ye yönelik "kabadayılık" politikalarından vazgeçmesi gerektiğini kaydetti. Yangın konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Her ülke kendi piyasasını güçlendirmek istiyor, piyasada istikrar istiyor. Türkiye kendisi silah sanayisi ve otomobil başta olmak üzere bir çok alanda ciddi üretime başladı. Bu durumda karşı taraf, bize ekonomik terör uygulamaya başlıyor. Ekonomide ise bu kabuledilemez. Bunun adı ekonomi çıkar kavgası. Tabii Türkiye'ye karşı ekonomik savaş ilan edilirse Türkiye vatandaşları sonuna kadar mücadele edecek. Dolarla Türkiye'yi yıkacaklarını zannedenler yanılıyorlar. Örneğin Rusya. Rusya'da rubleyi nereden nere sürüklediler. Sonuçta Rusya halen güçlü ve ayakta. Bu politikaların sonucunda ülkeler arası ilişkiler bozulur. Elbette ABD dünyanın önde gelen ülkelerinden. Ama bu Türkiye'nin ABD'nin her dediğini yapacağı anlamına gelmez. Türkiye egemen ve bağımsız bir ülke. ABD bugün nasıl güvenilir bir ülke? İşte burada soru işaerti var. Ama Türkiye'nin tepkisi farklı olur. Ekonomik anlamda söylüyorum. ABD'nin atacağı her adım karşısında Türkiye de aynen karşılık verecek. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın."

ERDOĞAN GÜÇLÜ LİDER...GEREĞİNİ YAPMAYA DEVAM EDECEK

ATİB Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan güçlü lider. Bugüne kadar Türkiye'yi yöneten liderleri de saygıyla anıyoruz. 24 Haziran'da halk olarak Erdoğan'ı cumhurbaşkanı olarak tekrar seçtik. Gelinen noktaya bakalım: ABD Türkiye'den bir papazın serbest bırakılmasını talep ediyor. Biz ise benzer talepte bulunduğumuz zaman ABD bize diyor ki bizim mahkememiz falan var. Ne demek yani? Türkiye'nin mahkemesi, yargı sistemi yok mu? Dolayısıyla paniğe gerek yok. İhracatımız artıyor. Biz Rusya, Çin, Orta Asya, atavatanım Azerbaycan ile ilişkilerimizi daha da artırıyoruz. Ve Sayın Erdoğan gereğini yapmaya devam edecek."

Rus-Türk ilişkilerinin giderek arttığına işaret eden Yangın, "ABD Başkanı Donald Trump, 2019 yılı savunma harcamaları tasarısını imzaladı. Trump'ın imzaladığı tasarının içinde F-35'lerin teslimatını engelleyen bir madde de yer alıyor. Hayırdır?..Neden bunu yapıyorsun? Sözleşme yapılmış ve parası ödenmiş. Bunun adı saçmalık! Dünya da bunun tanığı oldu. ABD ekonomsi de iyi durumda deği. Elindeki bir kaç teknolojisine bakmayınız. Bazı ülkelerden gelen hammade ile ayakta durmaya çalışıyor. Ki o ülkeler isyan bayrağını çekmeye başladı bile. Bugün dünya değişti. Bugün Avrupa da İran'a yönelik yaptırımlara karşı çıkıyor." şeklinde konuştu.

BUGÜN TÜRKİYE'NİN YANINDA ATAVATANIM AZERBAYCAN, RUSYA VE BAŞKA ÜLKELER DE VAR

ATİB Başkanı, "Bugün Türkiye'nin yanında atavatanım Azerbaycan, Rusya ve başka ülkeler de var. Ben Sayın Erdoğan'ı sevdiğim kadar Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'i de kalbimde öyle seviyorum. Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ekonomi üzerinde kurulmadı. Ben dünyanın çeşitli ülkelerinde katıldığım forum, konferans ve etkinliklerde konuşmamın önemli bir bölümünü Azerbaycan'ın davasına özellikle de Karabağ sorunununa ayırıyorum. Azerbaycan'ın topraklarının yüzde 20'i işğal altında olmasayadı ülke daha da gelişirdi. Savaşa rağmen Azerbaycan ekonomisi gelişiyor. Azerbaycan ve Türkye arasında başta enerji olmak üzere dev projeler var. Fakat Azerbaycan'ın "Ben Turkiye'nin yanındayım" sözü tüm bu projelerin üstünde olmakta. Rahmetli Mustafa Kemal Atatürk ve rahmetli Haydar Aliyev'in sözlerini hatırlayalım...Rusya da bize büyük destek verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sayın Sergey Lavrov dün Ankara'yı ziyaret ederek bu desteği her kese gösterdi. Rusya ile müttefikliğimiz devam edecek.
Kısaca biz bu oyunu bozacağız. Türkiye ne krizler gördü, Oyunu biz değil ABD kurdu. Türkiye bu ekonomi duurmdan çıkacak. Aklı selim kazanacak. Türk ekonomisi bunları daha önce de yaşadı. Hep birlikte bu oyunu bozacağız." dedi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: