Dil Seçimi:

Ankara: Rusya ile ilişkimizde ajandamızdaki en önemli konulardan birisi enerji

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, '10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'na katıldı.

Bakan Dönmez, bir gazetecinin, pazartesi günü Rusya'ya gerçekleştirilen ziyarette doğalgaz konusunda indirimin gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Rusya ile ilişkimizde ajandamızdaki en önemli konulardan birisi enerji. Akkuyu'da Türkiye'nin ilk nükleer güç enerji santralinin inşası devam ediyor. Öte taraftan Türk Akımı'nın deniz inşaatı tamamlandı. Kıyıda terminal inşaatında da yüzde 80 civarında bir tamamlanma oranı var. Karadaki boru hatlarının da inşası devam ediyor. Yılsonuna kadar Türk Akımı'nın kara inşaatı da bitmiş olacak. Böylece batıdan aldığımız doğalgazı Türk Akımı üzerinden de alabilir hale geleceğiz. Enerji partnerimiz olması açısından, arz güvenliğimiz açısından Rusya bizim için son derece önemli. Bugüne kadar Rusya tedarik noktasında arz güvenliğimize son derece katkı sağladı. İndirim dahil, miktarlarda esneklik gibi konular kendileri ile paylaşıldı. Bunlar hem oradaki Gazprom şirketi ile, hem Botaş'ın Gazprom'dan ithal eden diğer özel sektörün bir araya gelerek, konuşarak sonuç alması gereken hususlar. Türkiye kaynak çeşitliliğini büyük oranda artırmış oldu. Eskiden sadece iki ülkeden doğalgaz alırken, Rusya geldi, İran geldi, ardından Azerbaycan geldi. Artık farklı ülkelerden, farklı rotalardan kaynak girişleri sağlamaya başladık. LNG terminallerimiz sayesinde dünyanın dört bir tarafından nerede ucuz bir kaynak bulursak LNG getiriyoruz. Türkiye'ye sisteme dahil ediyoruz. Oyuncunun fazlalığı, arzın fazlalığı dünyada değişmez kural rekabeti getirir. Bundan da tüketici yararlanacak. Bu yöne de zaten alt yapıları tamamladık. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Doğalgaz Ticaret Platformu'nu da işletir hale geldik. Bu bölgenin yani güney doğu Avrupa'nın işleyen tek piyasası doğalgaz ticareti. Elektrik ticareti zaten yıllardır vardı. Türkiye bu bölgede sadece kendisi için komşu ülkeleri açısında da bölge ticaretinin gerçekleşeceği bir ülke olacaktır. Biz bu potansiyele inanıyoruz."

Dönmez, nükleer enerji konusunda ise, "Gündeme gelmedi. Rusya tarafı ve buraya ortak aradığını ve Türkleri de bu anlamda tercih edeceğini ifade ediyor zaten. Ama bugüne kadar henüz netleşmiş bir ortaklık anlaşması yok" dedi. DHA