Dil Seçimi:

Yaptırımların hukuksal etkileri konusunda üyelere bilgilendirmede bulunuldu

Birliğimiz tarafından üyelerimize,Kriz sonrası uygulanan yaptırımların hukuksal boyutu ve etkileri Baker& Mckenzie uluslararası hukuk firması yetkilileri tarafından değerlendirildi.

 Baker&McKenzie Uluslararası Hukuk Bürosunda gerçekleşen ‘Krizin Hukuksal Etkileri’ adlı bilgilendirme konferansında Rusya’da faaliyet gösteren yaklaşık 100 iş adamı katıldı.  Baker&McKenzie Uluslararası Hukuk Bürosundan 2 uzmanında katıldığı konferansta yürürlüğe giren ve girebilecek ekonomik yaptırımlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren RTİB Başkanı Naki Karaaslan “ Ben Rusya’da 25 yıldır bulunduğum için içinizde en eskisi benimdir. Size samimiyetimle söyleyeyim şuan ki kriz Rusya tarafından da Türkiye tarafından da hiç kolay yaşanmadı. Tarihte de her zaman sıkıntılar yaşanmış ama yüz yıl içerisinde 2 ülke arasında 1 yıl kriz yaşanmışsa bile 90 yıldan fazla süre barış içinde yaşamış.  Siyaset bizi hiç ilgilendirmiyor açıkçı söyleyeyim. Bu işlere girdiğimiz zaman bir daha işin içinden çıkamayız. İki taraftan da çok fazla kamuoyu oluşturmak, reyting yapmak istiyorlar bunlar bizim işimiz değildir. Bizim işimiz iş dünyası ve iş dünyasının hayatının devam etmesidir. Onun için hepimizin kilitleneceği yer orasıdır” dedi.

Hayat ve mücadelenin devam ettiğini belirten Karaaslan “ Hayat devam ediyor, mücadele devam ediyor ve bizim işimiz budur. İşler olacak ve devam edecektir. RTİB çok ciddi görüşmeler yapıyor. Herkesin nefesinin ve nabzının bir defa soğuması lazımdır. İki tarafında bir defa üzerine çöken ağırlığı atması lazımdır. Onlarda bir günde olmaz bu nedenle herkesin biraz zamana ihtiyacı var. İşlerimizi kırıp dökmememiz lazım, eskiden bize tanınan ekstra şartlar vardı bunlar artık olmayacak. Bu nedenle gerekli şartlar yerine getirilirse bizim hayatımız devam edecektir. Sabırlı olmalıyız, gümrükler ve kotaların önü açılacak ama biliyorsunuz durumdan vazife çıkarmak en sevdiğimiz şey ve en çok yaptığımız şeydir” şeklinde konuştu.

Bu günlerinde geçeceğini belirten RTİB Başkanı Karaaslan “ Bu günlerde geçecek, ama zamana  ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Baker&McKenzie Uluslararası Hukuk Bürosu uzmanları Alexander Bychkov ve Vladimir Efremov’un Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar hakkında “ Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar hakkından size ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz. Devreye girecek sıkıntıları anlatacağız. İstanbul’da da ofisimiz var. İstanbul’daki arkadaşlarımızla da bu krizin nasıl atlatılacağın görüşüyüz. İyi olan haber Rusya’nın diğer ülkelerle ilgili derin tecrübesi var. Yaptırımlar listesi yani Türkiye’ye yapılabilecek yaptırımlarla ilgili perspektifi aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Geçen Cumartesi yaptırımlar beyan edildi. Devlet Başkanının kararı ile bu yaptırımlar devreye sokulacak. Özetle söylemek gerekirse Rusya Vizesiz seyahat uygulamasını kaldırıyor, bir takım gıda ürünleri ile ilgili yasaklar var. Devlet Başkanının kararında bunların hangi gıda maddeleri olduğu belirtilmiyor. Devlet Başkanının daha sonra açıklayacağı konularda bunları daha açıklayıcı öğrenmiş olacağız” dendi.

 Kısıtlı kalemlerde şimdilik yaptırımların başlatıldığını belirten uzmanlar “ Şimdilik kısıtlı kalemlerde yaptırımlar açıklandı ve başlatıldı. Mesela limonları liste dışı bıraktılar. Nedenine gelirsek Türkiye’den gelen limonlar Rusya piyasasının çok ciddi bir kısmını oluşturuyor. Ortalama yüzde 70 ini oluşturuyor. Bu aslında küçük bir örnek fakat bu olay Rus hükümetinin mantığını açıklıyor. Bir ürüne ambargo koymadan önce o ürünün pazardaki payına bakılıyor. Pazar payı yüksek olan ürünler yasaklanmıyor” ifadelerine yer verildi.

 Baker&McKenzie Uluslararası Hukuk Bürosu uzmanları “ Gıda dışında Türk firmaların ve ortaklıkların Rusya’da iş yapma ve kısıtlama diye bir kararı var ve başbakanlığın hangi konularda yasakları var açıklanmasını bekliyoruz. Yarın başbakan bakanlıklardan yasak listesini alacak. Yarın başbakanlığın kararı çıkmayacak şimdilik tavsiye listesi ortaya çıkacak sonra karar açıklanacak” şeklinde konuşuldu.

Uzmanlar konuşmanın devamında geçen Pazartesi günü Devlet Başkanımızın açıklamasında dolaylı yoldan inşaat sektörü geçti konuşmada bu nedenle belli yasaklar gelebilir. Ne kadar gerçekçi bu önümüzdeki günlerde açıklanacak. Başka bir yaptırım yapılan sektör turizm sektörüdür. Türkiye’ye giden turistler genellikle tur acentaları tarafından tatile gidiyordu. Devlet Başkanının  bir konuşması oldu tur operatörlerine ve Türkiye’ye tur satılmamasını istedi. İyi olan haber Türkiye ile Rusya arasında düzenli seferlerin iptali daha söz konusu olmadı. 

 Çalışma kartı olanlarda şimdilik bir sıkıntı yaşanacağını düşünmediğini belirten uzmanlar “ 1 Ocaktan itibaren Türk vatandaşların Rus şirketlerine de işe alınmaması konusunda bir yasak sıkıntısı ortaya çıktı. Şuanda çalışmaya devam eden ve çalışma izini olan vatandaşları 31 Aralığa kadar bir sessizlik dönemine giriyor. Çalışma kartı olanlarda bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz fakat 1 Ocaktan itibaren yeni personel işe alma ve süre uzatılması konusunun rafa kaldırılacağını düşünüyoruz” şeklinde konuşma devam etti.

 

‘’DEVLET BAŞKANLIĞINA GÖRE BAŞBAKANLIĞIN SÖYLEM FARKI DAHA YUMUŞAK’’

Rusya Devlet Başkanlığı ile Başbakanlığın söyleminin farklı olduğunu belirten uzmanlar “ Devlet başkanlığı ile başbakanlık arasında söylem farkının yumuşadığını düşünüyoruz. Devlet başkanlığının kullandığı dil çok keskin ve sert fakat başbakanlığın kullandığı uygulamalar farklı bir dilde yapıldı. Devlet başkanlığından çıkan kararda Türk vatandaşlarının tamamen işe alınmaması kararı var. Başbakanlıkta çıkan kararda ise bunun belli kalemlerde olması yönünde izlenimlerimiz oldu. Rusya’da devlet kurumları ve alt denetleyiciler birbirinden bağımsız olarak işlev görüyor. Bize göre 1 Ocaktan itibaren Türk şirketlerine karşı denetleyici uygulamalar artarak devam edecek. Bu uygulamalara baktığımızda Başbakanlıkça bu uygulamalar süresiz bir şekilde devam edecek. İlerde yaşanabilecek siyasi ortama göre şekli olacak yaptırımlar. Biz yaptırımların kısa vadede devam edeceği iler ki sürede ise azalacağı veya bitebileceğini düşünüyoruz” diye sonlandırdı.

Gazetem