ANA SAYFA
RUSYA AYI FUARLARI

RTIB E-MAIL LİSTESİNE ÜYE OLUN
HAKKIMIZDA

1990’ların ortası, yıkılan SSCB’nin ardından Rusya’nın serbest pazar ekonomisi yolunda radikal adımlar attığı, ülkenin çehresinin büyük ölçüde değiştiği yıllardı. Bu dönemde Rusya pazarına ilk ayak basan yabancı müteşebbisler için Türklerin ayrı bir yeri vardı. İnşaat sektörüyle başlayan, deri ve tekstilden turizme kadar, kısa süre içinde yoğun bir düzeye ulaşan Rusya’daki Türk müteşebbislerin varlığı önemli bir dinamizm yarattı.

İşte Rusya pazarında sayıları ve etkileri gittikçe artan Türk müteşebbisleri bir işadamları derneği çatısı altında buluşturma fikri bu dönemde ortaya çıktı. Hem Türkiye’nin lobicilik faaliyetlerine katkı sağlamak, hem işadamları arasında birlik ve beraberliği sağlamak, hem yaşanan sorunları birlikte aşmak, hem de Rusya’da kazanılan bilgi birikimini ve deneyimi yeni gelenlere aktarmak arzusuyla bir “çatı örgüt” hayal edildi.

İşte Rus Türk İşadamları Birliği “RTİB” 1997 yılında Moskova’da bu duygu ve düşüncelerle kuruldu.

Rusya’daki Türk müteşebbislerin buluşma noktası olan birlik, Türkiye’ye de Rusya’yı anlattı, deneyimlerini paylaştı. Gelişen Türkiye-Rusya ilişkilerinde iş dünyasının Moskova’daki önde gelen toplumsal kuruluşu olarak her zaman hak ettiği ağırlığı ve saygınlığı ortaya koydu. Yıllar içinde Rusya ve Türkiye’de düzenlediği iş gezileri, konferanslar, “başarı öyküsü” seminerleri, sektörel raporlar, yayınlanan dergi ve kitaplar dahil pek çok etkinliğe RTİB imza attı. Ayrıca Moskova Novodeviçi Mezarlığı’nda yatan büyük şairimiz Nazım Hikmet’i anma törenleri de her yıl RTİB için önemli bir sorumluluk oldu.

RTİB’in kurucu başkanı olan Sn. Ali İhsan Akıskalıoğlu uzun yıllar birliğimize hizmet etti, hepsi birbirinden değerli yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla birlikte başarılı çalışmalara imza attı. Hem Türkiye, hem Rusya resmi makamları nezdinden de saygı bir yere sahip olan RTİB’in sağlam temelleri o dönemde atıldı. Daha sonra yapılan seçimlerde RTİB’in ikinci başkan olan Sn. Ali Tunç Can bu görevi başarıyla sürdürdü. RTİB’i daha etkili bir hale getirme çabaları, bir bayrak yarışı olgunluğu ve heyecanı içinde devam etti. Bir sonraki RTİB kongresinde, 2011’de Sn. Ali Galip Savaşır, birliğimizin üçüncü başkanı olarak seçildi. Başarılı görev süresinin ardından, RTİB’in 15’inci kuruluş yıldönümünün kutlandığı 2012’de bayrağı şimdiki Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Naki Karaaslan’a devretti.

Geçen yıl yapılan genel kurulda ise Sn. Karaaslan başkanlığındaki yönetim kurulu, iki yıllığına yeniden göreve seçildi. RTİB’de yılladır başkanlar, yönetimler, katkıda bulunan isimler değişiyor. Bu değişim büyük bir olgunluk ve demokratik seçim kültürü içinde sürüyor.

15 yıldır değişmeyen tek şey ise, Türkiye-Rusya ilişkileri için hizmet yarışını daha da ileri götürme çabası.