ANA SAYFA
RUSYA AYI FUARLARI

RTIB E-MAIL LİSTESİNE ÜYE OLUN
Mersin'de Çilek İhracatı Başladı: Rusya'dan inanılmaz bir talep var
11.03.2018
GERİ
           

Çilek üreticiliğinde önemli merkezlerden biri olan Mersin'in Silifke ilçesinde çilek ihracat sezonu başladı. Bölgeden Rusya, Dubai ve Katar gibi ülkelere çilek iharactı yapılıyor. Yurt içi fiyatı 4-5 lira arasında belirlenen çilek yurt dışına 5 lira 75 kuruştan yollanıyor. Silifke çileğine söz konusu ülkelerden yoğun talep geliyor, ancak sezon başlangıcı olduğundan talep karşılanamıyor.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar çileğin Silifke tarımında önemine değinerek, ihracatın önemli bir bölümünün bölgeden yapıldığını söyledi. Kaynar, çilek üretiminde yüzde 40'lık payın Silifke'nin olduğunu belirterek, “Çilekte Türkiye’nin yüzde 40’nı üretim olarak biz Silifke çiftçisi sağlamaktayız. İhracatın ise yüzde 60’nı biz gerçekleştiriyoruz. Bu yıl ihracat erken başladı. Geçen yılın başlarında ve bu yılın sonlarında Ortadoğu Ülkelerinden inanılmaz bir çilek talebi var. Bu ülkelere uçak kargo ile gönderiyoruz. Açıkta Nisan ayında başlayacak olan sezon için Rusya’dan inanılmaz bir talep var. Sezonun başında olmamızdan dolayı tam kapasiteye ulaşamadığımız için ihracat talebine cevap veremiyoruz. Çilek Silifke ekonomisine büyük bir girdi sağlıyor. Üretime ve istihdama büyük katkısı var. Temmuz ayı sonu itibariyle biten hasadın ardından tarlaların yeniden hazırlanıp ardından dikimin yapılması, akabinde gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci bir sonraki yılın haziran ayına kadar devam ediyor” diye konuştu.

Silifke'de çilek yetiştiriciliği, Atayurt, Arkum, Atakent, Kurtuluş, Sökün, Bahçeköy, Çeltikçi ve Taşucu mahallerinde yapılıyor. Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer bu sezonki çilek rekoltesine ilişkin beklentileri ve hasat sürecini anlattı: "Bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton ürün bekliyoruz. Özellikle Atayurt başta olmak üzere Arkum, Atakent, Bahçeköy, Çeltikçi, Kurtuluş, Sökün ve Taşucu Mahallesinde çilek üretimi yapılmaktadır. Şu an kapalı alanda çileğimiz çıktı. Açıkta çileğimiz çıkmaz üzeredir. İki gündür ihracatımız başladı. İhracattaki çileğimiz Rusya, Katar ve Dubai'ye gönderiliyor. İhracatta büyüt talep var. Ancak yeteri kadar çileğimiz yok. Çilek iç piyasada 4 ila 5 liradan satılırken, ihracata 5 lira 75 kuruştan gönderiyoruz. Çilekten 3 bin aile geçimini sağlarken, 10 bin kişi de çilek işçisi olarak çalışmaktadır"