ANA SAYFA
RUSYA AYI FUARLARI

RTIB E-MAIL LİSTESİNE ÜYE OLUN
'Tanap, Tap ve Türk Akımı Herkese Kazandıracak'
11.03.2018
GERİ
           

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA ) Genel Sekreteri Asaf Hajiyev , Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP ), Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP ) ve Türk Akımı Boru Hattı projeleriyle ilgili tartışmaların gereksiz olduğunu belirterek, "Bu projelerle hem hattın geçtiği ülkelerin gaz ihtiyacı karşılanacak hem de para kazanacaklar." dedi.

KEİ Üye Devletleri Parlamentoları Genel Sekreterleri İkinci Toplantısı için İstanbul'da bulunan Hajiyev, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Hajiyev, Hazar Denizi'nden çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP ve Rus gazını Türkiye, Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'ya ulaştıracak Türk Akımı projelerinin bazı ülkelerin karşı çıkmasına rağmen bütün hızıyla devam ettiğini söyledi.

TANAP, TAP ve Türk Akımı Boru Hattı projeleriyle ilgili tartışmalar gereksiz olduğunu belirten Hajiyev, "Daha önce de Mavi Akım ve Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hatlarına itiraz edenler olmuştu. Ancak gördük ki bu projeler çok kazanç sağladı. Hem hattın geçtiği ülkelerin gaz ihtiyacı karşılanacak hem de bu ülkeler para kazanacak. 2000'li yıllardan önce BTC petrol hattının yapılması çok tartışmalara yol açtı. Birçok ülke bu projeyi gereksiz gördüğü için karşı çıktı. Ancak Dünya Bankası kredi verdi. 2003'te proje tamamlandı. Bugünlere kadar Hazar Denizi'nden çıkarılan Azerbaycan petrolü, Ceyhan'dan dünya pazarlarına dağıtıldı. Herkes de bu alışverişten memnun." diye konuştu.

Gaz ve petrol boru hatları barışa hizmet edecek

Hajiyev, Türkiye-Azerbaycan arasında şimdi de doğalgaz projelerinin gündemde olduğuna değinerek, şu bilgileri verdi:

"Hazar Denizi'nde büyük miktarda doğalgaz rezervi var. Şahdeniz1 ve Şahdeniz2 rezervleri var. Bu gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP ve devamı olan TAP projelerinin inşası tamamlanmak üzere.

Bir de Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesi var. Bunun inşası da epey ilerledi. Bu projeler hem üretici ülkeler hem Türkiye hem geçiş ülkeleri hem de tüketici devletler için hayati öneme sahip. Gaz ve petrol boru hatları bir yandan dünya ticaretini canlandırırken bir yandan da barışa hizmet edecek."