ANA SAYFA
RUSYA AYI FUARLARI

RTIB E-MAIL LİSTESİNE ÜYE OLUN
ABD: Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasından rahatsızız
16.06.2017
GERİ
           

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yeniden başlayan yakınlaşmadan rahatsız olduklarını ilk kez açıkça itiraf etti. Haberi, Tillerson’un Rusya yaptırımları kararının alındığı Senato görüşmeleri sırasındaki açıklamalarına atfen Tass ajansı aktardı. Tiilerson konuşmasının devamında Türkiye ile ilişkilerin hem ABD, hem de Avrupa ve NATO için “son derece önemli” olduğunun altını çizdi.

TILLERSON DAHA ÖNCE DE TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ HAKKINDA KONUŞMUŞTU

Rex Tillerson, daha önce ABD dışişleri bakanı adayı olarak Senato’da konuşurken, ABD'nin bölgedeki zayıflığı nedeniyle oluşan Türk-Rus ortaklığının kalıcı olmadığını söylemişti.

Tillerson, Rusya, Türkiye ve Suriye arasındaki temaslara atıfla ABD'nin Ortadoğu'da yeniden aktif olması için neler yapılması gerektiği şeklindeki soru üzerine, geleneksel müttefiklerle yeniden çalışılması gerektiğini, ABD'nin rolünün zayıflığı nedeniyle Türkiye'nin Rusya'ya döndüğünü, ancak Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin kalıcı bir ortaklık olmadığını savunmuştu.

"LÜTFEN RUSYA'YLA İLİŞKİLERLE MEŞGUL OLUN, İLİŞKİLER İYİLEŞMELİ"

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dünkü demecinde ülkenin Avrupa, Asya ve Ortadoğu’daki müttefiklerinin Rusya’yla ilişkileri iyileştirmelerini talep ettiğini belirtti. Senato'da konuşan Tillerson, "Avrupa, Ortadoğu, Güneydoğu Asya'da küçük ve büyük tüm müttefik ve partnerlerimiz, ‘Lütfen, Rusya'yla ilişkilerle meşgul olun, ilişkiler iyileşmeli' diyor" dedi.

Sputnik'e göre Tillerson, "Onlar, bu ilişkilerin kötüleşmesinin hiç şüphesiz kendilerinin durumunu da kötüleştirdiğinden emin" diye konuştu.

"RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ SEVİYEDE DÜŞÜK"

"Rusya ile ilişkilerimiz benzeri görülmemiş seviyede düşük ve kötüleşmeye devam ediyor. Amacımız bu ilişkileri stabilize etmek" diyen Tillerson, Moskova'yla ilişkileri canlandırmanın ABD'nin çıkarına olduğunu kaydetti. Tillerson, "Rusya ile iyi ilişkiler kurmanın mümkün olup olmadığını anlamak için bir çalışma içinde olduklarını" aktardı.

Tillerson, Moskova'yla diyalog kanallarının kesilmesini istemediğini belirtti.