ANA SAYFA
RUSYA AYI FUARLARI

RTIB E-MAIL LİSTESİNE ÜYE OLUN
Başkonsolos Podyelışev:Yaşadığımız problemli dönem atlatıldı,ilişkilerimiz kriz öncesi seviyesine ulaştı
14.06.2017
GERİ
           

12 Haziran ‘Rusya Milli Günü' resepsiyonunun açılış konuşmasını yapan İstanbul Başkonsolosu Podyelışev, Rusya'nın barış için terörizm karşıtı çabalarını sürdüreceğini ve Türkiye'yle her alanda iş birliğini artırmaya açık olduklarını ifade etti.

Rusya Federal Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti parlamentosunun, 1990 yılında Sovyetler Birliği'nden egemenliğini ilan ettiği 12 Haziran 'Rusya Milli Günü' Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev ve eşi Darina Podyelışeva tarafından düzenlenen özel resepsiyonla kutlandı. 

İstanbul Conrad Otel'de gerçekleştirilen resepsiyona Vatan Partisi Genel Başkanı ve Aydınlık gazetesi yazarı Doğu Perinçek, tarihçi Mehmet Perinçek, şair Ataol Behramoğlu'nun yanı sıra çok sayıda gazeteci, sanatçı ve misyon temsilcileri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İstanbul Başkonsolosu Podyelışev, burada yaptığı konuşmada, 12 Haziran'ın Rusya tarihindeki önemine dikkat çekti.

‘BARIŞ İÇİN TERÖRE KARŞI İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ' 

Podyelışev, "Zengin ve çok çeşitli kültüre sahip, yüzlerce farklı milleti ve etnik kökenli insanları bu geniş topraklarda barındıran ve birleştiren Rusya için 12 Haziran çok önemli bir tarih" dedi.

"Rusya'nın Günü" bayramı dolayısıyla herkese, tüm dünyaya barış getirmesi yönündeki temennilerini paylaşan Podyelışev, "Günümüzün dünyası görülmemiş zorluklarla karşı karşıya. Uluslararası terörizm bunun başında geliyor. Rusya Federasyonu söz konusu bu global tehdit ve tehlikeye karşı mücadelede sağlam, sert ve tutarlı tedbirler uygulamaktadır. Bilindiği gibi, terörizm sınır tanımaz, ve bu konuda biz, mümkün olan en geniş çaplı ülkelerin birliği ile bu yönde iş birliği yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE'YLE SORUNLU DÖNEM YERİNİ TAM İŞ BİRLİĞİNE BIRAKTI' 

Rusya-Türkiye ilişkilerinin önemine değinen Podyelışev "İkili ilişkilerin genişletilmesindeki pozitif eğilim hızla ivme kazanıyor. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti liderlerini çabaları sayesinde, yaşadığımız problemli dönem atlatıldı ve geçmişte kalmış, ve her bir alanda ileriye yönelik işbirliğimizin artırılması hedeflenerek, bu ilişkilerimiz kriz öncesi seviyesine ulaştırıldı. Burada konu sadece ticaret ve ekonomik iş birliği hususu değil. Suriye'deki durumun ayarlanması konuları dahil olmak üzere, Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti uluslararası arenada da etkin iş birliği içinde olabileceklerini gösterdiler" dedi.

Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel bağların sağlamlığına da değinen Başkonsolos " Devletlerimizin arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi ile, halklarımızın arasındaki yakınlığın da birçok alanda ve büyük ölçüde gelişmekte olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Ve bu bir tesadüf değildir — öyle ki, bizleri zengin kültürel gelenekler ve ortak manevi yakınlıklar ve aynı şekilde onbinler ile ifade edilen Rus ve Türk erkek ve kadınların oluşturdukları aile bağları birleştiriyor. Biz bu konuyu çok önemsiyoruz ve her iki ülke halklarımızın arasındaki dostluk ileride de sadece güçlenerek gelişeceğinden eminiz" diye ekledi. 

Rusya Milli Günü, 12 Haziran 1991'de Boris Yeltsin'in ilk Rusya Federasyonu Başkanı seçilmesiyle de bu tarih yine özel bir anlama sahip. 12 Haziran günü, 2002 yılından beri Rusya'da resmi bayram niteliği taşıyor.

Elif Sudagezer